Gotycka budowla wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego, siedziba książąt mazowieckich do końca XV wieku.

W II poł. XIII wieku Bolesław II mazowiecki zbudował na terenie drewnianego grodu na Wzgórzu Tumskim obronną wieżę – donżon. W jego pobliżu w XIV wieku król Kazimierz Wielki wzniósł gotycki zamek. Jego ważniejsza część – reprezentacyjna – nosiła nazwę castrum. Całość otoczona była charakterystyczną podwójną linią murów obronnych. Zewnętrzny, dostosowany był kształtem do nieregularnego wzgórza; wewnętrzny, wyższy o kilka metrów łączył dwie, zachowane do dziś, wieże (Szlachecką i Zegarową). Dom mieszkalny władcy przylegał do muru. Do zamku można było się dostać dwiema bramami: pierwszą, południowo-zachodnią (przy skarpie wiślanej), sąsiadującą z małym budynkiem bramnym, prowadzącą na drewniany most, który łączył zamek z obwodem murów miejskich lub drugą, północno-zachodnią, wychodzącą na miejską bramę Grodzką. Wieża Szlachecka wzniesiona około 1353 roku (nazywana początkowo Wysoką) została obniżona w 1796, wieża Zegarowa pełniąca od końca XV wieku rolę dzwonnicy katedralnej, była przebudowywana w połowie XVI wieku, a barokowy hełm otrzymała w latach 1723 -1735.

Zamek był rezydencją książąt mazowieckich do końca XV wieku. W 1532 roku w wyniku obsunięcia się skarpy wiślanej uległ częściowemu zniszczeniu, po przebudowie rezydencję władców przeniesiono na południowy skraj założenia, a opuszczoną część otrzymało w 1538 r. opactwo benedyktynów (z nadania Zygmunta Starego). Powstały w tym miejscu barokowy zespół budynków całkowicie zmienił wygląd zamku.

Odkopane relikty dawnej siedziby Władysława Hermana i jego potomków oraz dwie ocalałe wieże gotyckiego zamku Kazimierza Wielkiego są wpisane do rejestru zabytków wraz z budynkami  dawnego opactwa benedyktyńskiego.

Płocki zamek przez kilkadziesiąt lat (od 1976 r.) był siedzibą Muzeum Mazowieckiego. Obecnie znajduje się tu nowa część Muzeum Diecezjalnego.

Adres

Nasz adres:

Tumska 2, 09-400 Płock

GPS:

52.54090072018139, 19.688786920061943

Nr tel.:

-

E-mail:

-

Sieć:

-

Zaplanuj Trasę

Przejmij zarządzanie

Jeśli jesteś właścicielem/opiekunem/fanem obiektu i chcesz samodzielnie zarządzać treścią. Możesz to zrobić właśnie teraz! Zarejestruj lub zaloguj się jako Kupiec i przejmij swój obiekt.

Żądanie wpisu

Wystaw recenzję

Tylko zalogowane osoby mogą dodawać opinie