Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, potocznie zwane „Małachowianką” to najstarsza nieprzerwanie istniejąca szkoła w Polsce. Jej korzenie sięgają 1180 roku, kiedy w Płocku powstała szkoła przy kolegiacie św. Michała.

Do dziś zachowało się pochodzące z XIII w. skrzydło szkoły z XV – wieczną gotycką wieżą, w której znajduje się obserwatorium astronomiczne.
Wśród znamienitych uczniów tej szkoły byli m.in. Ignacy Mościcki – Prezydent II RP i Tadeusz Mazowiecki – pierwszy Premier III RP, podróżnik Tony Halik czy Jan Zumbach – dowódca legendarnego Dywizjonu 303.
W szkole znajduje się muzeum szkolne z reliktami architektury romańskiej i gotyckiej, które można nieodpłatnie zwiedzać po wcześniejszym uzgodnieniu. Istnieje także możliwość wejścia na gotycką wieżę dawnej kolegiaty św. Michała.

Adres

Nasz adres:

ul. Stanisława Małachowskiego 1 09-400 Płock

GPS:

52.54297607203465, 19.6870000744982

Nr tel.:

-

E-mail:

-

Sieć:

-

Zaplanuj Trasę

Przejmij zarządzanie

Jeśli jesteś właścicielem/opiekunem/fanem obiektu i chcesz samodzielnie zarządzać treścią. Możesz to zrobić właśnie teraz! Zarejestruj lub zaloguj się jako Kupiec i przejmij swój obiekt.

Żądanie wpisu

Wystaw recenzję

Tylko zalogowane osoby mogą dodawać opinie